19. 9. 2014

S cílem změnit politickou kulturu a zároveň pomoci městským částem jde do prostějovských komunálních voleb pracovník Vědecké knihovny v Olomouci Martin Hájek (28), na kandidátku Změny pro Prostějov byl nominován Stranou zelených. Místopředseda Spolku za staré Vrahovice má ambiciózní plány, které představil v rozhovoru pro  web prostějovských zelených.

 

Co Vás vedlo ke kandidatuře do zastupitelstva?

Vždycky jsem se zajímal o to, co se děje kolem mě a hodně mě zajímala i místní politika. Nelíbí se mi, že na radnici už několik let vládne velká koalice, která není přístupná jiným názorům a nezajímá se o to, co si veřejnost myslí. Vadí mi, že zde sedí stále stejní lidé, kteří město jenom udržují a nemají žádnou vizi, jak by se mělo dále vyvíjet. Myslím si, že pokud se někomu něco nelíbí, tak by na to neměl jenom nadávat, ale měl by se snažit to aktivně změnit.

 

Proč právě Změna pro Prostějov?

Dlouhodobě sympatizuji se Stranou zelených, a tak bych je i letos volil do zastupitelstva. Dozvěděl jsem se, že tentokrát půjdou do voleb v širší koalici s piráty a nezávislými osobnostmi. Chtěl jsem je podpořit nejen při přípravě kampaně, ale i tím, že za ně budu kandidovat.

Dalším důvodem jsou důvěryhodní lidé. Mnoho z těch, kteří kandidují za Změnu, znám už skoro deset let, vážím si jich a věřím jim. Lidé, kteří jsou na kandidátce Změny pro Prostějov, jsou pro mě zárukou toho, že by se poměry na radnici mohly konečně začít měnit k lepšímu.

 

Jaký máte v politice cíl?

Uvědomuji si, že pokud má člověk dělat věci pořádně, měl by se zaměřit na něco konkrétního, a to se snažit dělat naplno. Jako hlavní cíl bych si chtěl proto dát obranu zájmů okrajových čtvrtí tak, aby lidé žijící např. ve Vrahovicích, Krasicích, nebo třeba v Žešově věděli, že se o jejich problémy někdo zajímá. Byl bych rád, kdyby město nabízelo svým občanům stejnou kvalitu služeb bez ohledu na to, ve které čtvrti žijí.

 

Jak by mělo město konkrétně pomoci okrajovým částem?

Základem je určitě zlepšení komunikace. Představitelé města by měli častěji pořádat besedy s občany a měli by být otevřenější k jejich návrhům. Vedení města by také mělo spravedlivěji rozdělovat peníze a rovnoměrněji investovat v rámci celého města. V minulosti se občas sem tam něco zlepšilo, ale často se dělaly spíše drobnější investice, které se daly dobře prezentovat veřejnosti. Přitom úroveň infrastruktury je mnohde hrozná. Vyloženě katastrofální jsou některé chodníky, kdybych měl jmenovat něco, co je viditelné na první pohled.

 

Jste místopředsedou Spolku za staré Vrahovice, podílel jste se na vysazení arboreta…

S naším spolkem se dlouhodobě snažíme dělat něco pro Vrahovice. Našimi hlavními cíli je zkoumání místní historie, starost o životní prostředí a propagace Vrahovic. Snažíme se to tu trochu oživovat, a tak jsme uspořádali i několik výstav. Arboretum Vrahovice je zatím naším největším projektem. Budujeme je ve volném čase vlastníma rukama a bez jakékoliv veřejné finanční podpory. Všechno si financujeme vlastními prostředky, pomohlo nám i několik přátel a příznivců drobnými dary nebo tím, že si „adoptovali“ některé stromky.

 

Co je potřeba ve Vrahovicích změnit a co se naopak povedlo?

Už jsem mluvil o zanedbané infrastruktuře. Jako další významný problém vidím nedostatek zeleně. Vrahovice leží východně od rychlostní silnice a průmyslové zóny, takže je zde velká prašnost a zhoršená kvalita ovzduší. Určitě by pomohlo rozšiřování zeleně a výsadba nových stromů, které by aspoň částečně pohlcovaly nečistoty z ovzduší. Nově schválený územní plán povede k dalšímu zhoršení kvality života. Náš spolek upozorňoval na nedostatečnou dopravní infrastrukturu, nedostatek zeleně, kritizoval výstavbu rodinných domů na bažinaté půdě v záplavové zóně a další problémy, ale všechny naše námitky byly zamítnuty. Doufám, že nové zastupitelstvo tyto problémy znovu otevře.

Palčivým problémem je i nedořešený problém s mimořádně nebezpečnou křižovatkou u Čechůvek, na které zemřelo už několik lidí. Plánovanou instalaci osvětlení, které má údajně zvýšit bezpečnost, považuji za nefunkční řešení, protože všechny dopravní nehody se zde staly za bílého dne.

Kdybych měl naopak zmínit věci, které mi dělají radost, tak jsem rád, že město investovalo peníze do modernizace a přestavby Základní školy Majakovského. Líbí se mi i rekonstrukce dlouhodobě zanedbávané budovy Hanačky, ze které se v budoucnu stane kavárna a chráněné bydlení.

Děkuji za rozhovor.

(jač)