17. 11. 2016

Dobrý večer, spoluobčané.
Asi si nelze nevšimnout, že prezident Zeman často říká, že jeho odpůrci jsou vlastně jen ta nikým nevolená, elitářská Pražská kavárna, zatímco lidé v regionech pana prezidenta bezmezně podporují.
Chtěl bych vás ujistit, že to tak není.
I v regionech je nás dost, kteří jsme rádi za to, co přinesl sedmnáctý listopad. Svobodu, demokracii, právní stát, dodržování lidských práv. Jsme za to vděčni.
Bohužel velká část populace, podporována některými politiky, není věrna ideálům sametové revoluce. Část společnosti, která uznává liberální hodnoty a do níž se řadím, ale přesto může vyhrát.
Musíme ale pochopit příčiny, které vedly ke zvolení Zemana a tyto příčiny odstranit.

Ti lidé, kteří tehdy v listopadových dnech demonstrovali, dělali vlastně občanský aktivismus. Oni nevěděli že dělají občanský aktivismus. Ale prostě byli naštvaní a snažili se to změnit. To musíme umět i my.
Sedmnáctý listopad nám ukazuje, že když se budeme snažit o změnu, má to smysl a můžeme měnit nejen konkrétní problémy, ale celý systém.
Proto je nutné občansky participovat.
Nikdo přece nechceme, aby třeba volby do sněmovny příští rok na podzim dopadly tak, jak nyní předpovídají průzkumy. Buďme občansky aktivní. Vstupujme do stran, občanských iniciativ, spolků. Měňme svět kolem sebe, je to možné.

V každém věku.

Děkuji za pozornost.