16. 8. 2022

Představte si, že máte doma například zrcadlo, židli nebo pumpičku na kolo, které už nepotřebujete. Všechny tyto věci jsou stále v dobré kondici a ještě by mohly nějakou dobu sloužit a dělat radost. Co s nimi? Můžeme je někomu darovat, prodat, odložit na půdu, zanést do sběrného dvora…

Pokud by ale v Prostějově existovalo místo opětovného použití – tzv. RE-USE CENTRUM, bylo by to ještě jednodušší. Takové místo totiž funguje na jednoduchém principu – pokud mám nepotřebnou věc, přinesu ji do centra, kde ji nechám. Zde pak bude nabídnuta k prodeji za symbolickou cenu a tím se vrací do oběhu.

Ve velkých městech nabízejí tato centra nejčastěji nábytek, domácí potřeby, školní a sportovní potřeby, knihy, hudební nosiče, oblečení, nářadí… Jejich součástí mohou být i dílny, kde je možné si věci opravit. Některá RE-USE CENTRA pořádají i další vzdělávací akce, které mají šířit kulturu opravování a úctu k řemeslné práci. Setkat se ale můžeme i s RE-USE CENTRY zaměřenými pouze na určitou část produktů – například nábytková centra nebo centra dětských věcí a hraček.

Finanční prostředky, získané z prodeje těchto věcí, pak mohou být směrovány například do sociální oblasti, na výsadbu zeleně nebo na dobročinné účely. Lidé, kteří by v takovém centru pracovali, by mohli být z řad dlouhodobě nezaměstnatelných.

Tato centra již fungují například: v Ostravě, Brně, Zábřehu na Moravě, Chrudimi, Českých Budějovicích, Plzni, Heřmanově Městci, Praze – Záběhlicích a Vysočanech.

V Prostějově by nám založení takového centra otevřelo další možnosti – nové pracovní příležitosti, podporu do sociální oblasti, nový způsob pomoci životnímu prostředí, získání funkčních věcí za symbolické ceny…

Tím, že danou věc znovu použijeme nebo prodloužíme její užitnou dobu, uděláme pro životní prostředí více, než když ji odevzdáme k recyklaci.

A tak si na svou otázku, zda potřebuje Prostějov RE-USE CENTRUM, odpovím – Ano, potřebuje a je škoda, že jej ještě nemá.

 

Jana Jílková
místopředsedkyně Strany zelených v Prostějově, kandidátka Zelených do zastupitelstva města za koalici Prostějov Na rovinu

Zdroj: trideniodpadu.cz

Foto: reuse.ozoostrava.cz