30. 12. 2020

Prostějovský zelený zastupitel Martin Hájek píše o tom, že radnice utrácí miliony za údajné marketingové služby, a výsledek vidět není. Představitelé vládnoucí koalice se ani netají, že smyslem marketingových smluv je skrytě dotovat profesionální sportovní kluby.

V současnosti stojíme na prahu hospodářské krize. Kvůli pandemii koronaviru covid-19 a ekonomickými omezeními upadají celá hospodářská odvětví, živnostníci a podnikatelé se bojí o své firmy a zaměstnanci o práci. Snižuje se výběr daní, který bude navíc v příštím roce ještě nižší kvůli zrušení superhrubé mzdy. S tím je potřeba počítat i v rozpočtech měst a obcí, které budou mít v příštím roce nižší příjmy.

V této souvislosti považuji za naprosto nepochopitelné, že město Prostějov bude dále pokračovat v praxi uzavírání fiktivních marketingových smluv, které jsou jen skrytou podporou sportovního byznysu nad rámec zákona. Dlouhodobě zastávám názor, že profesionální sport si na sebe má vydělat především sám. Není možné, aby město Prostějov nalévalo do těchto soukromých byznysových aktivit desítky milionů korun z veřejných peněz. Jako by to nestačilo, město dále ještě uzavírá se sportovními kluby „marketingové smlouvy“, které slouží k tomu, aby se do těchto klubů nalilo ještě více peněz, než dovolují pravidla de minimis. Co je předmětem těchto smluv? Za několik milionů se na stadionu nebo sportovišti objeví znak Prostějova, který by tam nejspíš visel tak jako tak, v letácích se objeví mezi desítkami firemních log znak města a tak podobně. Máte pocit, že z toho má město nějaký užitek? Přivádí to k nám nové obyvatele, investory, zlepšuje to život ve městě? Nejspíš ne, ale ono je to vlastně jedno, hlavním smyslem je obcházení zákonů.

Když jsem na zastupitelstvu navrhoval, aby se uzavírání těchto smluv pozastavilo aspoň v dnešní době a aby se do budoucna projednávaly na zastupitelstvu, vládnoucí koalice si prosadila svou. Její představitelé se vlastně ani netajili tím, že smyslem „marketingových smluv“ je vlastně podpora profesionálního sportu a že to tak dělají skoro všichni. Takže v době nejhoršího propadu veřejných financí, kdy město musí šetřit takřka úplně na všem, budeme lít desítky milionů sportovnímu byznysu a další miliony jim dáme přes fiktivní marketing. Tomu říkám odpovědná politika, která myslí na budoucnost!

Mgr. Martin Hájek, Ph.D., Strana zelených / Na rovinu!
zastupitel Statutárního města Prostějova
https://www.facebook.com/martinhajekzvrahovic/