3. 3. 2022

Myslím si, že nikdo z nás nečekal, jak úspěšná bude ukrajinská obrana proti mnohem silnějšímu a většímu nepříteli. Je to jako souboj Davida s Goliášem. Přesto Ukrajinci ukazují celému světu obrovskou vůli bránit se v nerovném zápase mocnému agresorovi. A tak zatímco Putin plánoval obsadit zemi během tří dnů, její obrana ani osmým dnem nepolevuje.

Přestože ale můžeme vidět často až komické ukázky neschopnosti ruské armády, celkově bohužel agresor postupuje vpřed. Proto je potřeba pomáhat Ukrajině v jejich snahách. Jedinou šanci na ukončení konfliktu je vyčerpat Rusko hospodářsky natolik, aby útoku nechalo. Nebo aby Rusové sami sesadili Putina. Proto je potřeba, aby Ukrajina odolávala co nejdéle.

Ruský útok na Ukrajinu je naprosto neobhajitelný zločin na obyvatelích svobodné Ukrajiny. Přiznám se, že jsem do poslední chvíle věřil, že k tomu nedojde. Národ, který si po celé 20. století tolik vytrpěl, dnes bojuje za svou i naši svobodu. Putin je válečný zločinec a doufám, že za všechny mrtvé na Ukrajině, v Gruzii, Sýrii, ale i doma v Rusku, bude jednou pykat.

Žádná země se do konfliktu nechce zapojit, a tak je naší jedinou šancí, jak něco dělat, posílat peníze přímo ukrajinské armádě, aby se mohla vyzbrojit a odolávat. Je potřeba to udělat co nejdříve.

Jediné, co teď můžeme udělat, je vyjadřovat solidaritu a snažit se trochu pomoci obyvatelům Ukrajiny. Pokud je to ve vašich možnostech, snažte se aspoň drobnou částkou přispět do některé z finančních sbírek. Pokud máte možnost, přispějte prosím. Na ukrajinské frontě se bojuje o osud celého svobodného světa.

Číslo účtu na finanční a materiální pomoc pro ukrajinskou armádu je 304452700/0300. Peníze jdou na Ukrajinské velvyslanectví v Praze, které je pak přeposílá na Ukrajinu.

 

Mgr. Martin Hájek, Ph.D., Strana zelených / Na rovinu!
zastupitel města Prostějova
https://www.facebook.com/martinhajekzvrahovic/