5. 7. 2017

Prostějovští politici rádi argumentují čísly vysazených stromů náhradou za pokácené vzrostlé stromy.  Je prokázáno, že blahodárný ozdravný vliv stromů je přímo úměrný velikosti listové plochy. Efekt jednoho vzrostlého stromu (zachytávání prachu, snižování hladiny hluku, snižování koncentrace přízemního ozonu, ochlazující efekt stíněním a odpařováním vody…) nahradí přibližně 30 ks nově vysazených stromků.  Nově vysazené stromky určitě nejsou levné (rostou ve školce několik let), levná není ani výsadba a povýsadbová péče, hlavně zálivka. Jenže stromy ve městě mají životnost desítky let a tak si péči a pozornost jistě zaslouží.

Po výsadbě nové vegetace je důležitá kontrola stavu a při prvních známkách uvadání je třeba neprodleně aplikovat zálivku. Kořenový systém stromku ještě není vyvinutý (strom je v povýsadbovém šoku) nemůže čerpat půdní vodu a hrozí uschnutí. Pokud trpí sazenice i kratší dobu vodním deficitem snadno zaschne, a když už shazuje listy je ohrožena na životě.

Pokud jsou stromky vysazené v úzkém sponu (blízko sebe) a nemají prostor pro růst koruny, nastává konkurenční boj. Rostliny si konkurují hlavně o světlo, které je pro ně životně důležité. Bez světla a bez vody rostliny hynou. Stromy vysazené blízko sebe se táhnou za světlem a nejsou tak vitální jako rostliny s dostatkem prostoru. Následují prořezávky, aby bylo zabráněno deformaci, vyklánění korun a usychání větví. Krátkodobý efekt hustější stěny v okamžiku výsadby se prodraží při budoucí intenzivní péči. Každá rána po řezání větví je vstupní brána pro rostlinné choroby. Strom je živý organismus a každý řez (poranění) je pro něj stres a oslabení. Estetický efekt opakovaně ořezávaných zohyzděných zmrzačených pahýlů, namísto zdravých korun, je též diskutabilní.

Závěr: při nové výsadbě je důležitější kvalita než kvantita. Lépe zdravé vzrostlé dobře ošetřené stromy, než vysoká čísla usychajících živořících blízko sebe vysazených stromků. Uspořené náklady na menší počet vysazených stromků a následné ořezávání se mohou použít na jejich lepší péči, např. zavlažování.

Příklad: Husovo náměstí červen 2017, 2 roky po ukončení revitalizace. Množství uschlých a usychajících stromků zasazených blízko sebe, na kořínky vyholená spálená tráva. Pokácených 50 vzrostlých stromů, zasazeno 80 nových stromků. Kolik stromků přežije, je otázkou.

 

 

 

 

 

 

Ing. Jana Jaňourová

členka Strana zelených