18. 5. 2014
Vyhláška byla schválena v červnu, v účinnost vyšla 1. července 2013 a v platnost 1. ledna 2014. Majitelé heren o vyhlášce věděli půl roku dopředu a nebyli schopni se podle ní zařídit. A městská policie je vůči nim tolerantní, přestože by za porušení vyhlášky mohla udělit pokutu až 200 tisíc. Vzhledem k tomu, jak je na tom je městský rozpočet si myslím, že pár stovek tisíc od hazardních lichvářů by neuškodilo.
Ta vyhláška je ještě zajímavá tím, že nápis „casino“ nesmí svítit, ale podtržení pod tím nápisem svítit může. Nesmí být vidět do herny a tak někteří provozovatelé vylepili plakáty do výlohy. A mají ještě lepší propagaci. Opravdu tato opatření pomohou ke zmenšení objemu hazardu?
Nesedí mi ještě jedna věc. Primátor Miroslav Pišťák uvedl: „Na jedné straně, zakázat hazard úplně by znamenalo mít zhruba o čtyřicet milionů ročně méně na podporu sportu a kultury, či na výstavbu sportovišť. Já si ale osobně myslím, že postupem času se hazardní hry v Prostějově omezí samovolně. Například počet provozovaných výherních automatů ve městě rok od roku klesá.“ Klesající tendence ještě neznamená úplné vymýcení hazardu, tak jak by si to přálo 85% zúčastněných čtenářů Prostějovského deníku v anketě. Hazard zkrátka sám nezmizí. Mnohem zajímavější je ještě předchozí část výroku.
Peníze z hazardu jsou špinavé peníze, které prohráli obyvatelé města. Za ně má smysl stavět maximálně azylové domy a chudobince. Nicméně, vedení města tvrdí, že peníze z hazardu jsou potřebné, přesto ale činí opatření, od kterých si slibuje omezení hazardu = méně peněz z hazardu. Nebo snad ani vedení města nevěří smyslu a dopadu schválené vyhlášky?
Psáno pro blog Jakuba Čecha, zveřejněno se souhlasem autora.