23. 11. 2014

Naše země nevzkvétá. Známý výrok Václava Havla, který pronesl ve svém prvním novoročním projevu, využil nyní prostějovský komunista Jaroslav Šlambor při rozhovoru s jednou místní redakcí. Zdá, že v pozici radního dostává příležitost se s tímto zaprodancem vypořádat.

Po dobytí radnice tvrdí, že letité tabu (s komunisty ne!) bylo prolomeno a beze studu jde položit věnce na památku těch, kteří zvrácený režim pomáhali svrhnout a jeho posluhovače odstranit.

Jako by to nestačilo, tak – možná z oddané horlivosti, ale také možná na zavolání (jako za starých časů, že soudruzi?) – nedávno jmenovaný ředitel muzea, kandidát za ČSSD do voleb, zakazuje v prostorách pronajatých kavárně jeden z chystaných koncertů proti zrudlé radnici. A to je málo, za hrubé porušení nájemní smlouvy si kavárníky volá na kobereček.

V pondělí totalitní praktiky, po setkání a vzpomínce k listopadovým událostem, které se účastnilo v dešti více než dvě stě lidí na hlavním prostějovském náměstí, pokračovaly. Pohotově zmizely nejen protestní plakáty, ale také portréty prezidenta Václava Havla.

Tabu je zkrátka prolomeno, společnost je nutné „stabilizovat“, svoboda je bezbřehá…, tak proč nezačít s návratem do starých normalizačních časů hned. Tedy aspoň v Prostějově.