1. 5. 2019

Včera se uskutečnilo jednání zastupitelstva, které trvalo „od desíti do desíti“, od rána do večera, a přesto jsme nestihli probrat vše a budeme pokračovat tento pátek 3. května od 7 hodin ráno. 

Nejdéle jsme diskutovali o problému tzv. Národního olympijského centra, kdy koaliční většina schválila splacení části „ústní půjčky“ (která celkem činila 23 milionů!) Tenisovému klubu. Kolegyně zastupitelka Hana Naiclerova správně upozornila na finanční nesrovnalosti, kvůli kterým se povedlo z městské kasy vyvést peníze na úhradu nábytku v nové hale, přestože od samého začátku iniciátoři projektu tvrdili, že město nezaplatí ani korunu. Ve skutečnosti dalo parkoviště, pozemky velké hodnoty, přišlo o desítky stromů, které byly pokáceny, a nakonec ještě vložilo peníze. Sami koaliční zastupitelé přiznali, že se při přípravě projektu stalo hodně chyb.

Tím, kdo za celým tímto průšvihem stojí, kdo za město vstup do spolku Prostějov olympijský chystal a kvůli komu byly ze začátku tak nevýhodně nastaveny stanovy, byl bývalý primátor Miroslav Pišťák (ČSSD).

A co koaliční většina ANO + ODS + Pévéčko + ČSSD, za tiché podpory KSČM a SPD protlačila? Že ocení pana Pišťáka Cenou města Prostějova.

Byl to on, kdo před volbami 2010 sliboval, že na Kosteleckou ulici se vrátí koupaliště. Ve skutečnosti se tam udělala hala tenisového oligarchy.

Byl to on, kdo před volbami 2014 na předvolební debatě pořádané Prostějovským večerníkem sliboval, že nedojde ke zbourání jezdeckých kasáren.

Obojí pan Pišťák porušil krátce po volbách. Ukázal se jako věrolomný člověk. Člověk, jehož slovo neplatí, který slíbí komukoliv cokoliv. Zastupitelští kolegové z ANO přístup „slíbit cokoliv“ zjevně obdivují u svého vůdce Babiše, ale u pana Pišťáka to mělo devastující dopad na naše město.

On spolu se svými věrnými, v čele se současným prvním náměstkem Pospíšilem, nejvíce v politice tlačil na ustupování Manthellanu nebo bourání historických kasáren. Stejně tak právem kritizovaná rekonstrukce náměstí TGM jde na vrub panu Pišťákovi.

Dopad jeho vládnutí v Prostějově byl hrozivý. Nejde jen o to, že za jeho vlády se naprosto vycházelo vstříc zdejším oligarchům a spřáteleným firmám, ale že došlo ke šrámům na městě, které už nikdo nenapraví! Zničení oblíbeného koupaliště, vykácení desítek stromů v jeho lokalitě nebo zbourání historické budovy z roku 1890.

Byl to pan Pišťák, kdo naprosto pohrdal svými politickými oponenty a kdo na jednáních zastupitelstva v rozporu se zákonem o obcích opakovaně bránil občanům vystupovat, zejména pak dnešnímu zastupiteli Honza Navrátilnebo architektu Jiřímu Zakopalovi. Pan Pišťák systematicky usiloval o potlačování demokratického způsobu vládnutí v Prostějově, a to, že následně v roce 2014 přivedl do koalice komunisty, bylo jen třešničkou na dortu jeho způsobů jednání, které předtím realizoval ve velké koalici s ODS.

Pokoušel jsem kolegy v zastupitelstvu přesvědčit, že by se u cen města mělo hlasovat po jednotlivých jménech a že Cena města pro pana Pišťáka není dobrý nápad. Nepovedlo se. Ocenění svého gurua netransparentní pročernoškovské politiky si protlačili.

Martin Hájek

zastupitel města Prostějova za koalici Na rovinu, člen Strany zelených