15. 6. 2015
Pozoruhodného jednání se dopustila prostějovská vládnoucí garnitura, když poté, co skupina opozičních zastupitelů požádala o svolání mimořádného jednání zastupitelstva, na něm neschválila program jednání a zastupitelé tak mohli okamžitě jít domů. Vládnoucí většina tak jde ve šlépějích velké koalice, která rovněž o kauze zachování společenského sálu evidentně nerada jednala.
Část opozičních zastupitelů, včetně těch zvolených za Změnu pro Prostějov, tedy na společné kandidátce Strany zelených, České pirátské strany a nezávislých, požádala o svolání jednání zastupitelstva kvůli několika kauzám, které jsou v současné době ve městě aktuální.
„Hlavním impulzem byl verdikt soudu ze dne 20. května, který označil smlouvu s Manthellanem za neplatnou. Ukázalo se, že je pravda to, co tvrdíme řadu let, že nelze, aby město oznámilo zadání a poté uzavřelo smlouvu, která vybraného investora některých podmínek zprošťuje. Takové jednání je nejen právně velmi problematické, ale především nevýhodné pro občany Prostějova,“ vysvětlil zelený zastupitel Jan Navrátil.
Dalším tématem, o kterém měla být ve čtvrtek 11. června řeč, bylo tzv. národní olympijské centrum, tedy plánovaná kontroverzní stavba tenisového guru Miroslava Černoška. Zastupitelé nedostali žádnou ekonomickou analýzu, odkud se bude projekt financovat, ani právní analýzu, k čemu se město vstupem do spolku Prostějov olympijský zavázalo. „Podle veřejně dostupných informací to vypadá tak, že město poskytne pozemky, ministerstvo peníze, kraj to zaštítí a profitovat bude pan Černošek. A to ještě nevíme, kdo bude platit provoz, třeba se nakonec ukáže, že vzniklé náklady pro tento byznys budou rovněž hrazeny z peněz daňových poplatníků, to je nepřijatelné,“ vyjádřil se Jakub Čech, aktivista a podporovatel Strany zelených v Prostějově.
Řeč měla být také o jezdeckých kasárnách nebo o přípravě veřejné zakázky na komunální služby. Zde podle opozičních zastupitelů hrozilo, že spojením všech komunálních služeb – svozem odpadů začínaje a správou hřbitova konče – by město zakázku vysoutěžilo za nevýhodných podmínek. „Vedení města nám na nedávném jednání zastupitelstva přislíbilo, že zakázka bude rozdělena do několika okruhů, což je pokrok, který vítáme,“ řekl Jan Navrátil.
Opoziční zastupitele ale na jednání čekalo nemilé překvapení. Tradiční rutinu spojenou se zahájením jednání vystřídalo hlasování o programu, který nebyl schválen. „S tímto jsem se setkal v historii poprvé, takže se obrátím na právníky, co v takové situaci dělat,“ prohlásil primátor Miroslav Pišťák. Po přestávce, o niž požádala opozice, jednání ukončil.
Zastupitelé Změny pro Prostějov spolu se svými kolegy z řad opozice proto požádali o svolání nového jednání, čehož se nakonec dočkali 29. června. Zde byl schválen program navržený radou, z opozicí požadovaných bodů však pouze kauza Manthellan.
„Bylo úsměvné, když se zastupitelka ODS Milada Sokolová dotázala, proč má koalice takový problém o věcech jednat. Měla by si vzpomenout, že ještě před několika lety sama hlasovala proti zařazení bodu Manthellan na pořad jednání,“ zmiňuje radniční paradox Jan Navrátil.