18. 11. 2016
Bezmála 40 občanů se krátce po 18 hod. sešlo na náměstí znovu. Mnozí byli noví, někteří si zapálili svíce a vedle sochy TGM se vytvořil půlkruh. Moderování se ujala (jako obvykle:) zkušená paní Jana Zikmundová, která vyzvala k vystoupení prvního připraveného řečníka. Tím byl p. Josef Janíček, pamětník a jeden z mluvčích OF (po listopadu se stal 1. svobodně zvoleným starostou Bedihoště). Apeloval především na výměnu zakonzervovaných a prospěchářských poslanců ve volbách do PS 2017.
Po něm vystoupil za mladou generaci předseda okresní rady Junáka, sympatický Tomáš Vytásek. Mimo jiné popsal historii zákazů a obnov skautského hnutí, závěre m vys lovil naději, aby se už nikdy to samé neopakovalo. Bezprostředně po něm si vzala slovo paní Jana Veselá, která pamatuje období svobodné republiky před II. svět. válkou. Mohla tedy připomenout utrpení mnoha činovníků Junáka během ní a v padesátých letech komunistického útlaku. Mluvila jasně a stručně, sklidila proto asi nejdelší potlesk. Skautský předseda pak položil symbolickou kytici k soše TGM. Vzápětí začali jeho přátelé hrát a zpívat (spolu s ostaními podle rozdaného textu) slavnostní junáckou píseň Lilie skautská.
Pohnutý Jan Jun, farář ČCE, který se ujal slova poté, odložil čtení původně zamýšleného textu a promluvil k dnešku. Zdůraznil, že není možné dále tolerovat prohlubování příkopů mezi tzv. pražskou kavárnou, spojovanou s elitami, a ostaními lidmi. Je to nesprávné, umělé rozdělování. Vždyť kdo jiný než studenti, profesoři a umělci se stávali prvními oběťmi totalitních režimů. Vyzval přítomné, aby naslouchali i těm, s jejichž názorem nelze zcela souhlasit a zkusili je přivést ke stejnému vstřícnému pohledu a zamyšlení. Jedině tolerance a pochopení nás může uchránit od zlých časů.
Důležitými se stávají nepravdy šířené internetem, nositelé nenávisti přestávají být anonymní, získávají širokou podporu. Své obavy ukončil prosbou, aby bylo na závěr vytvořeno velké srdce ze 77 červených svící, které bude symbolickým pozdravem statečným českým studentům z roku 1939 i těm z Národní 89. Před jeho zážehem přítomní zazpívali spontánně hymnu. Neformální „srocení“ skončilo po 60ti bez 8 minut…
Ivo Lužný
Projev faráře Jana Juna je k přečtení zde.