10. 4. 2019

Když jsem se v únoru ptal na zastupitelstvu, jak dlouho ještě budou prostějovští radní tolerovat excesy vedoucího stavebního úřadu Ing. Jana Košťála, odpověděl mi primátor František Jura, že „o porušení zákona rozhodují určité autority, což se dosud nestalo“ a požádal, abychom jako zastupitelé „zvažovali svá vyjádření“.

S tím by měl ale začít především sám u sebe, protože to, co řekl, není pravda.

Rozhodnutí autorit, která se porušeními zákonů ze strany šéfa stavebního úřadu Košťála zabývala, je už požehnaně. Zmínit můžeme například rozsáhlý Protokol Krajského úřadu, který konstatoval opakovaná porušení zákona ve věci uzavřených takzvaných veřejnoprávních smluv. To je nástroj, kterým Košťál povolil například obrovský „objekt k bydlení“ továrníka Poura na Plumlovské ulici.

Rovněž si pan primátor může projít veškerá rozhodnutí Krajského úřadu o odvoláních proti rozhodnutí stavebního úřadu: Např. tělocvičnu za areálem Domu dětí a mládeže se Košťál snaží městu neúspěšně povolit už třetím rokem.

Nebo snad není dostatečnou autoritou série stanovisek Úřadu veřejného ochránce práv – ombudsmana? Nevadí – o tom, že stavební úřad jednal nezákonně, je i pravomocný rozsudek soudu (v kauze přístavby haly v Domamyslicích).

Shrnuto: Stavební úřad v čele s Košťálem porušuje zákony, jak se mu hodí. Politickému vedení Prostějova, které jediné jej může odvolat, to nevadí, a jeho členové jsou ochotni Košťála do roztrhání těla bránit – i za cenu nepravdivých tvrzení a napomínání zastupitelů. Na co hodlají ještě radní čekat?

Článek sdružení Na rovinu! k danému tématu je ZDE.

Martin Hájek